dekorációk

ÁLTALAM KÉSZÍTETT DEKORÁCIÓK

Kavicsangyalka

A különböző méretű laposabb kavicsokból (a szárnyait illetően pedig üvegkavicsokból) készült 'kavicsangyalkát' én üveglapra ragasztottam, de természetesen falapra is elkészíthető. Hátterét a zöld és fehér akrilfestékkel megfestett fenyőfák és hópihék adják. A haja fonálból készült, a glória aranyszínűre színezett drót, a szoknyája csipke. (A megvalósítás munkamenete képekben itt követhető nyomon.)

https://mentootlet.blogspot.com/

Levendulatündér illatosító

Az alábbi képsoron látható levendulás illatosítót a barátnőmnek készítettem. A kis kerámia levendulatündér már korábbról megvolt (kreatív boltokban kapható bármilyen kis figura), a négyzetes hasáb alakú üveg valamikor neszkávét rejtett, a levendulavirágok pedig a kertemben nőttek. A zárókupakot levéve csodás illattal lepi el a környékét és még dekoratív is. A megvalósítása pedig nem tartott tovább 15 percnél.


Mákvirágok

A három dimenziós faliképet fehér színű, levegőn száradó modellező gyurmából készítettem. Megvalósítása nagyon egyszerű, akit érdekel, a munkamenet leírását és képsorát itt követheti nyomon.


Dekupázsolt ékszerdoboz

A fából készült, felnyitható tetejű dobozkát kreatív boltban vettem, a tetejét dekupázs (szalvéta) technikával díszítettem.


Dombornyomásos dísztál

Ezt a dísztálat is fehér színű, levegőn száradó modellgyurmából készítettem. Nem kell hozzá különösebb kreativitás, bárki megvalósíthat hasonlót. A munkamenet leírása és képsora itt követhető nyomon.


Tengerpart 
üvegkavics, valódi kavics, kagyló és tengeri csillag mozaik kompozíció.

Az idők folyamán felhalmozódtak a nyaralások alkalmával tengerparton gyűjtögetett kavicsok, kagylók és egyéb tengeri herkentyűk. Ez adta az ötletet a hármas üvegkavics mozaik elkészítéséhez. Keretes falemezre csemperagasztóval vittem fel előre megtervezett formában az üvegkavicsokat, kavicsokat, tengeri csillagokat és kagylókat. Száradás után fugáztam, tisztogattam, majd - az üvegkavicsok kivételével - színtelen lakkal vontam be. Megjegyzés: Még az előkészületi munkálatoknál a keretes falap hátoldalára erősebb kampót szükséges rögzíteni, mert az elkészült műnek van súlya.





Angyalszobor fali dísz

Ennek a fali dísznek is levegőn száradó modellező gyurma az alapanyaga, csak nem fehér, mint az előzőekben bemutatott tárgyaknál, hanem terrakotta színű. Kicsivel több kézügyességet igényel az elkészítése, de különösebb tehetségre ehhez sincs szükség, mert mindenki a saját elképzelését viheti bele, egyáltalán nem fontos, hogy ugyanilyen legyen a végeredmény. Az én megvalósításom munkamenetének képsora itt követhető nyomon.


Szegecselt komód

A megunt, fehér komódot egyedibbé szerettem volna tenni, megszüntetve ezzel a jellegtelenségét. Fekete kárpitosszögekkel dekoráltam. (A szegecs egyébként kapható ezüst, arany és antik színben is.) A mintát előrajzoltam pauszpapírra, majd a papírt először csak néhány szegeccsel az ajtókhoz rögzítettem.
Ha valaki kipróbálná, három tanács:
  • A szegecset csak kárpitoskellék boltokban érdemes venni, az áruházakban sokszoros áron adják.
  • Érdemes előre kiszámolni, hogy mennyi szegecsre lesz szükség és egyszerre megvenni a mennyiséget, ugyanis különféle fejméretekben fordul elő, s ha elfogy, nehéz ugyanolyat beszerezni.
  • Először csak félig szabad beverni a szegecseket, ellenkező esetben az alászorult papírt nehéz kiszedni. Ha minden szegecs bent van, akkor kitépkedjük a papírt, majd utána teljesen beverjük a szegecseket.

Betonból virágtartók

Az idők és a használat során kicsorbult bögréket, tányérokat nem dobom ki, sok mindenre jó lehet még, például mozaikolásnál, de amint az alábbi képek mutatják, virágtartóknak is, mindössze hobbibetonra és némi kreativitásra van hozzá szükség. A megvalósításuk munkamenetének leírását megosztottam a blogom ötletfolyamában,  itt  és itt tekinthető meg.




Madaras kerti dekoráció

Fehér színű levegőn száradó modellező gyurmából készítettem a kerti dekorációnak szánt alábbi kis madárkákat. Színezésükhöz akrilfestékeket használtam. A megvalósítás munkamenete itt követhető nyomon.


Csipkésre festett szekrényke

Ennek a kis szekrénykének a tetején egy cserepes virág lakott, amit egyszer sikeresen túllocsoltam. Foltok kiabáltak róla, melyeket könyvvel, újsággal próbáltam eltakarni, de nem volt az igazi.
Egy régi csipkefüggöny akadt a kezembe, szinte kínálta magát, hogy hasznosítsam újra. A csipkefüggönyt a szekrényke tetejére helyeztem (ügyelve, hogy a mintázat a foltokat eltakarja) és a lelógó részeit spárgával körbe kötöttem oldalt. Ezt követően újságpapírt tettem a közepére és a csipke mintáját követve két szélről körbe vágtam, de igyekeztem a mértani alakzatot elkerülni. A szekrényke oldalait szintén újságpapírral takartam el, majd matt arany színű spray festékkel beszórtam a csipke felületét. Nagyon gyorsan szárad, de ki kell várni és csak utána lehet megszabadítani a segédanyagoktól.
Figyelem! Csak szabadban ajánlott a festék szórása!


Sárgarigós fali dísz

Az előzőekben már láthatók voltak olyan tárgyak, amelyek levegőn száradó modellező gyurmából készültek. Az alábbi fali dísznek szintén ez az alapanyaga. A megvalósítás egyszerű munkamenetét és képsorát itt lehet nyomon követni.


Angyalka karácsonyfadíszek

Fehér tüllből és zsákvászonszalagból készítettem az alábbi 'angyalka' karácsonyfadíszeket. Felhasználtam hozzá üveg- és fagyöngyöket, keskeny szalagot és csipkét, fonalat és spárgát. A megvalósítás menete itt követhető nyomon.


Dekupázsos lábastálca

A megvásárolt fa lábastálcát dörzspapírral kissé megcsiszoltam, majd fehér festékkel alapoztam, amire száradás után elszórtan barna és zöld festékfoltokat vittem fel. Miután ez is megszáradt, újra lefestettem hígabb fehér festékkel, ügyelve, hogy áttetszenek alóla a foltok. Ismét türelmesen kivártam a száradást - majd főleg az éleknél, de egyéb felületeken is - itt-ott dörzspapírral óvatosan újra megcsiszoltam. Portalanítás után szalvétatechnikával felvittem a mintázatot, végül színtelen lakkal vontam be az egészet.


Manó-lakta fenyőfa

Azt minden felnőtt tudja, hogy a kisgyerekeket nagyon szeretik a manók, törpék, tündérek. Az én kis unokámat biztosan, mert beköltöztek a fenyőfa törzsébe. Mennyi mesét lehet innen kerekíteni.


Pávák képkeretben

Kedves ismerőseimnek szántan ajándékul készítettem az alábbi két fali díszt. A háttér, a faág és a pávák anyaga filc, a virágok textilből lettek kivágva és felvarrva. Képkeretben vannak fotózva, ezért az üvegfelület miatt tükröződések láthatók. A megvalósítás munkamenetének lépésről-lépésre részletei itt találhatók.


Mozaikolt vízóra aknatető

Kültérre, a kertben található vízóra akna tetejének díszítésére készítettem a képen látható mozaikot, darabokra tört maradék színes és fehér csempék felhasználásával. Sajnos nem gondoltam a vízóraakna műanyag fedelének merevítésére, így a le-fel emelgetések flexibilitását sajnos csak néhány évig bírta a mozaik, megrepedt a kötőanyag, s a beszivárgott és télen megfagyott víz tönkretette.


Tüzesvasaló

Az alábbi régi használati tárgy a bolhapiaci beszerzéseim egyike. Borzasztóan rozsdás volt, napokig tisztogattam. Most viszont - kicsit kandalló hangulatot keltve - mécsestartóként varázsol kellemes hangulatot, ha leszáll az este.


Üveg

Kedvelem a szép formájú üvegpalackokat, szinte kínálják magukat az újragondolásra. Az üvegkavicsos díszítéstől nagymamáink múlt századbeli likőrös üvegei, vagy a manapság kapható italos és befőttes üvegek, mind különlegesen egyediek lettek. Szívesen alkalmazom az üvegfestés különféle fajtáit is, a mintázathoz felhasználva kagylókat, spárgát, ragasztópisztolyt. Megvalósítás szempontjából a legegyszerűbb technika az utolsó képen látható textilrátétes megoldás.











Vesszőkosár szennyestartó

Ezt a szép formájú, nagy vesszőkosarat - természetes anyaga, jó szellőzése miatt - eleve szennyestartónak szántam. Eredeti színével azonban tennem kellett valamit, ezért fehér spray festékkel varázsoltam kellemesebbé a küllemét. Azt is meg kellett oldanom, hogy a fonásnál levágott vesszővégek nehogy kiszakítsák a gömbölyű pocakjában mosásra várakozó ruhákat, ezért varrtam egy 'fodorgalléros' bélést is őkelmének, amit a fodor alatti passzérészbe fűzött gumi rögzít a kosárhoz.


Csipke régi keretben

A keret is és a csipke is régi, így együtt mégis érdekes újdonság.


Régi faragvány

Szeretek a bolhapiacon nézelődni, nagyon barátságos áron lehet szép dolgokhoz hozzájutni. Persze, otthon van a tisztogatásával egy kis munka, hogy a tárgy újraéledjen. Az alábbi, páros faragványokhoz is ilyen módon jutottam hozzá. Az árus nem tudta, de szerintem valami régi szekreter díszítő darabjai lehettek hajdanában. Most, az esztergált és hosszában félbevágott lábazattal együtt, fali díszítő elemként szolgálnak.


Mécses, kicsit másként

A mécsest kaptam, fehér színű volt, külsején 'sweet, hoome sweet' felirattal. Magyarok is vagyunk, a házunk is Magyarországon van, így aztán sehogy sem tudtam megbarátkozni vele. Először abban gondolkodtam, hogy átfestem 'otthon, édes otthon' feliratra, de végül az alábbi megoldást választottam. Egy régi övemet használtam fel a díszítéséhez, amit ragasztással rögzítettem az edény külsején, majd az egészet bronz színű festékkel szórtam be.


Mécsestartó fali díszként

Egy kiárusításon pár száz forintért vásároltam, az alábbi, lemezből készült hármas mécsestartót. Már amikor megláttam is tudtam, hogy nálam más funkciója lesz. Átszíneztem kedvem szerint, és zöld üvegkavicsokkal töltöttem ki a mécseseknek szánt helyet. Mivel a pillangók és a virágszirmok nem síkban vannak, hanem térhatásúak, érdekesen játszik velük a falon a fény-árnyék (a kép sajnos nem jeleníti meg).


Tuniszi emlék

Utazások során az ember mindig beszerez valami emléktárgyat, hogy a későbbiek során visszaidézze a szép emlékeket. Az alábbi mozaikképet Tuniszban, a Bardo Mozaikmúzeumban vásároltam. Az ókori római birodalomból származó, egyik hatalmas padlóburkolat piciny (kb. 60 cm átmérőjű) darabjának a másolata. Emlékezetes a hazahozatala, féltem, hogy a repülő csomagterében összetörik, a fedélzetre pedig nem volt egyszerű feljuttatni.  
A nappali falburkolatába lett "beépítve".


Kukucskáló hóember

Téli dekorációként jégvirág mintás áttetsző üvegtapétából, továbbá fekete és narancs színű öntapadó tapétából készítettem a teraszajtó üvegére ragasztott 'hóembert', amely így az ablakon bekukucskálva része a téli, karácsonyi hangulatnak. Miután a fekete és a narancs színű tapéta hátoldala fehér, ezért a kalapot, szemeket, szájat, gombokat és az orrot negatívan kiszabva az ablaküveg külső részére is felragasztottam, hogy a látvány az udvarról nézve is megfelelő legyen. Természetesen az egész dekoráció bármikor könnyedén eltávolítható.


Száraznövény dekorációk

A szomszédék háza előtti göcsörtös fa ránőtt a villanypóznára, így levágták egy ágát. Hetekig hevert az utca mellett, láthatóan nem tudtak vele mit kezdeni (a zöld hulladékot csak ősszel viszik el hivatalosan). Elkértem, leháncsoltam, s azt hiszem ők is, én is, mindketten jól jártunk. - A termetes rézlegyet a bolhapiacon szerettem meg. A szárnyai felnyithatók, előző életében hamutartóként szolgált. - Az ekrü színű kis csipketerítő régi darab, 'pókhálóként' viszont egészen megújult. - A leháncsolt maradék ágakat üvegfestékkel türkiz színre festettem. Az üvegfesték használata a véletlen műve volt (épp az volt otthon), de remek megoldásnak bizonyult, ugyanis áttetszően engedi a fa erezetét láttatni. A vékony gallyacskákra azonos színre festett, különféle méretű fagolyókat fűztem.








A különféle száraz növénykéket és virágszirmokat hungarocell golyóra, majd a kis vesszőkosárkába ragasztottam és aranyszínű festékkel szórtam be.


Gyűjtő hobbi

Az apró köcsögök gyűjtögetése nagyon régi szenvedélyem. Olcsó hobbi, a "bolhán" már egy százasért is szebb darabokhoz lehet jutni. Persze vannak féltett darabjaim Korondról, Szicíliából, Korzikáról, Törökországból is.
A kis fali polcot - aminek az érdekessége, hogy szög nélkül, illesztéssel készült -, egy erdélyi árustól vettem már rég. Natúr fa volt, én színeztem és lakkoztam. 


Fotótapéták

Azon túl, hogy kellemes hangulatot teremtenek - jól megválasztva - optikailag tágítják is a teret. Bőséges a választék belőlük, árban és minőségben is nagyon széles a skála. Egy egész falat beterítő méretű fotótapéta felvitele sem vesz igénybe néhány óránál több időt - és szakértelmet sem igényel -, de a szélek illesztésére nagyon kell figyelni. - Az egyik hálószoba ággyal szemközti teljes falára a Holdról fényképezett Föld fotója került, ami a szemközti tükörben is látható. - A 'tengerre nyíló terasz' a tetőtéri vendégszoba falának törtségét feledteti, ugyanakkor a teret optikailag megnövelve jóval tágasabb hatást kelt. - A fürdőszoba csempéjére a díszítősor színvilágához igazodóan aranyló, három dimenziós hatású Buddha szobrot ábrázoló öntapadó fotótapéta került. 





A cirkó vezetékeinek álcázása

A cirkó egyéb lehetőség híján sajnos a fürdőszobában van elhelyezve, ráadásul alul mindenféle vezetékek és egyéb kallantyúk éktelenkednek. Sokáig törtem a fejem, hogyan rejthetném el őket olyan módon, ami egyszerű, könnyen levehető, mégis a fürdőszoba hangulatához (a csempe arany színű szegélydíszéhez és szintén a csempét díszítő arany színű Buddhához) passzoló. - Ásványvizes palackok kínálták a megoldást. Az aljukat cakkosan, virág alakúra formázva levágtam, a kellő helyeken lyukasztottam, apró fémkarikákkal összefűztem, majd matt arany spray festékkel befújtam.






2 megjegyzés:

  1. Nagyon kreatív és ötletes megoldások és kivitelezhetők szinte mindenkinek.

    VálaszTörlés
  2. Köszönöm szépen. Valóban az a célom, hogy pénztárcakímélő megoldásokkal bárki megtapasztalja a saját kreativitását, amivel számára barátságosabbá teheti környezetét.

    VálaszTörlés