A szobához választott festékszínek nem csak a hangulatra és stílusra meghatározók, de optikailag a méreteit is befolyásolják, hogy a teret nagyobbnak, kisebbnek, tágasabbnak, szűkebbnek, magasabbnak, alacsonyabbnak, hosszabbnak, rövidebbnek lássuk, esetleg kiemeléssel valamire ráirányítsuk a figyelmet.
- Amennyiben nagyobb térhatást szeretnénk elérni, egyetlen, egészen világos színt válasszunk, legjobb fényhatása a fehérnek van. Ha a padló sötét színű, világos szőnyeget helyezzünk el rajta.
- A tér optikai szűkítését úgy érhetjük el, ha a mennyezetet és a falakat ugyanazzal a festékkel sötét árnyalatúra színezzük. Így minimalizáljuk a fényt, ezért főleg hálószobába ajánlott.
- Tágasabbnak tűnik a szoba, ha a falat két részre osztjuk. Ez esetben a mennyezetet és a fal alsó felét fehérre (világosra), a fal felső felét pedig sötétre kell festeni. Úgynevezett szendvicshatást kapunk, ahol a fehér közötti sötét szín szélesebbé teszi a szobát.
- Vizuálisan szűkebbé tehetjük a szobáját, ha egy rövidebb falat és a mennyezetet fehérre, míg a hosszabb falat sötétre festjük.
- Magasabbnak tűnhet a szoba, ha az oldalfalakat sötétebbre, míg a mennyezetet világosra vagy fehérre színezzük.
- Alacsonyabb vizuális hatást kapunk, amennyiben az oldalfalak világos, vagy fehér színt kapnak, míg a plafon sötétet.
- Amennyiben optikailag meg szeretnénk hosszabbítani a szobát, jó megoldás lehet a mennyezet és az egyik fal sötétítése, a többiek fehéren hagyásával.
- Vizuálisan le is rövidíthetjük a szobáját, amennyiben csak egyetlen rövid falat festünk sötétre, a többi fal és a mennyezetet pedig fehér, vagy nagyon világos.
- Előfordulhat, hogy a figyelmet rá szeretnénk irányítani valamire (pl. egy festmény, vagy más műalkotás, esetleg bútor elhelyezése). Ez esetben a fordított fókuszfal technikát kell alkalmaznia: csak egy falat fessünk fehérre vagy világos színre, a mennyezetet és a többi fal legyen sötét. Ez esetben fehér oldal nagyon világos és észrevehető lesz a sötétek mellett.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése